Produktbeskrivning
Pimoroni NVMe Base är ett PCIe-expansionskort för Raspberry Pi 5 som gör det möjligt att ansluta en snabb NVMe SSD för lagring och uppstart av operativsystemet. Kortet monteras under Raspberry Pi 5 och ansluts via en flexibel PCIe-kabel.
NVMe Base stöder M.2 NVMe SSD i storlekarna 2230 till 2280. Lösningen är särskilt lämplig för tillämpningar som kräver snabb lagring och hög I/O-prestanda, exempelvis filservrar, NAS, mediacenter och andra lagringsintensiva applikationer.
Expansionskortet följer Raspberry Pi PIP-designriktlinjer och är konstruerat för att fungera med Raspberry Pi OS. Det är även möjligt att starta operativsystemet direkt från NVMe-enheten. PCIe Gen 3 kan aktiveras för högre överföringshastigheter, men detta läge har inte officiellt stöd från Raspberry Pi.
Specifikationer:
- Tillverkare: Pimoroni
- Modell: NVMe Base
- Artikelnummer: PIM699
- Kompatibilitet: Raspberry Pi 5
- Gränssnitt: PCIe x1
- SSD-anslutning: M.2 M-Key
- SSD-typ: NVMe
- SSD-format: 2230 till 2280
- Montering: Under Raspberry Pi 5
Levereras med:
- Flexibel PCIe-kabel
- 4 st. gummifötter
- 1 st. M2-skruv och 2 st. muttrar för SSD-montering
- 4 st. M2.5-distanser, 7 mm
- 8 st. korta M2.5-skruvar
- 4 st. långa M2.5-skruvar för montering tillsammans med HAT
