PIC16F877-20/P DIP-40
Art nr: 40360877
Microchip - PIC16F877-20/P
Handla denna produkt PIC16F877-20/P DIP-40
Inklusive 25% moms
Mängdrabatt:
1st = 79:-10st = 632:-25st = 1283:75
Mängdrabatt
AntalPris
1 till 9
10 till 24
25 till
Lagervara, 8 st. Leveranstid ca 1-3 vardagar
Enhet : styck
payment-delivery-icons
Behöver du hjälp? Vi finns här!
Ring 040-298760 (måndag till fredag 10-16), eller mejla på info@electrokit.se
Produktbeskrivning
öppnaStäng
Produktbeskrivning
8-bit Microcontroller based on the PIC RISC architecture.
Max CPU operating frequency: 20MHz
Flash: 8k words
RAM: 368B
EEPROM: 256B
Features
* Pinout compatible to the PIC16C73B/74B/76/77
* Power-on Reset (POR)
* Programmable code protection
* Power saving SLEEP mode
* Selectable oscillator options
* Low power, high speed CMOS FLASH/EEPROM technology
* Fully static design
* In-Circuit Serial Programming (ICSP) via two pins
* Single 5V In-Circuit Serial Programming capability
* In-Circuit Debugging via two pins
* Processor read/write access to program memory
* Wide operating voltage range: 2.0V to 5.5V
* High Sink/Source Current: 25 mA
* Low-power consumption: - < 0.6 mA typical @ 3V, 4 MHz
- 20 µA typical @ 3V, 32 kHz
- < 1 µA typical standby current
* Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit prescaler
- Capture is 16-bit, max. resolution is 12.5 ns
- Compare is 16-bit, max. resolution is 200 ns
- PWM max. resolution is 10-bit
* 10-bit 8-channel Analog-to-Digital converter
* Synchronous Serial Port (SSP) with SPI (Master mode) and I2C (Master/Slave)
* Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (USART/SCI) with 9-bit address detection
* Parallel Slave Port (PSP) 8-bits wide, with external RD, WR and CS controls
* Brown-out detection circuitry for Brown-out Reset (BOR)
Egenskaper
Egenskaper/attribut för denna produkt
Attribut Värde
ADC
8
Arkitektur
8-bit
Kapsel
DIP-40
Klocka
20 MHz
EEPROM
0.25
Familj
PIC16
Flash
8
GPIO
33
I2C
1
PWM
2
RAM
0.3
SPI
1
Matningsspänning (max)
5.5 V
Matningsspänning (min)
4 V