MS5803-14BA Trycksensor 0 - 14bar
Art nr: 41013068
Sparkfun - SEN-12909
Handla denna produkt MS5803-14BA Trycksensor 0 - 14bar
Inklusive 25% moms
Lagervara, 1 st. Leveranstid ca 1-3 vardagar
Enhet : styck
payment-delivery-icons
Behöver du hjälp? Vi finns här!
Ring 040-298760 (måndag till fredag 10-16), eller mejla på info@electrokit.se
Produktbeskrivning
öppnaStäng
Produktbeskrivning
Högupplöst sensor för att känna av tryck mellan 0 och 14 bar. Sensorn kan användas för att känna av t.ex. lufttryck eller vattendjup. Upplösningen är ställbar mellan 1, 0.6, 0.4, 0.3 och 0.2mbar. Ställbar mellan SPI och I2C. Observera endast själva sensorn är vattentålig, användning i vatten måste kortet kapslas in!
* Matningsspänning: 1.8 - 3.6V
* Strömförbrukning: 1.4mA max
* Mätområde: 0 - 14bar