LM809M3X-4.38 SOT-23 uC Reset 4.38V
Art nr: 41013493
Texas Instruments - LM809M3X-4.38
Tyvärr, produkten har utgått ur vårt sortiment
payment-delivery-icons
Behöver du hjälp? Vi finns här!
Ring 040-298760 (måndag till fredag 10-16), eller mejla på info@electrokit.se
Produktbeskrivning
öppnaStäng
Produktbeskrivning
LM809 är en övervakningskrets för mikrokontrollers som genererar en reset-signal (0V) när matningsspänningen faller under 4.38V (85 - 90% av 5V), vid uppstart och nedstängning. Den håller reset låg i 240ms efter att matningsspänningen stiger över tröskelvärdet.