Robot

Välj underkategori

Servo (‏56)
Däck o hjul (‏23)
Moduler (‏6)
Styrsystem (‏9)
HUB-ee (‏7)
Motorer (‏15)
Tillbehör (‏11)
Sensorer (‏7)

Produkturval

  AL5 Wrist Rotate Upgrade - heavy duty
Uppgraderingssats för robotarm. Gör att armen kan greppa tyngre föremål och förlänger räckvidden med 12mm. Gripklo säljes separat. Innehåll: * Lågprofilsaxel (LPA-01) * HS-475HB standardservo (S475HB) * Servoförlängningskabel 6" (SEA-01) * Servoförlängningskabel 12" (SEA-02)
465.00
  Light follow robot
Robot som följer ljus. Sensorerna är riktas ner mot underlaget och roboten kan således följa vita eller ljusa linjer. En kul och lärorik byggsats! * Strömförsörjning: 2xAA batterier (säljes separat) * Strömförbrukning: 150mA * Storlek: 56 x 67mm
399.00
  BotBoarduino
BotBoarduino från Lynxmotion är en Arduinokompatibel robotkontroller som kan styra upp till 18 anslutna servon. På kortet finns anslutning för en PlayStation 2 kontroller, resetknapp, tre tryckknappar, lysdioder, en liten summer samt en I/O-bus med 20 anslutningar. Kortet kan användas för att styra robotplattformar och kan programmeras via Arduino IDE. * 20x I/O för digital in/ut * 6x analoga ingångar * 6x PWM-utgångar * 2x UART / USB
349.00
  Servo - micro
Litet servo av hög kvalitet för de flesta tillämpningar. Växellåda i metall. Armar och monteringsdetaljer medföljer. Specifikationer: Axeltyp: C1 standard Storlek: 28.8 x 13.8 x 30.2mm / micro Vikt: 20g Hastighet: 0.2s (0.18s) / 60° vid 4.8V (6.0V) Vridmoment: 2.79kg/cm (3.2kg/cm) vid 4.8V (6.0V) Rotation: 180° Spänning: 4.8 - 6.0V Innehåll: 1x S05NF Metal Gear Servo 1x Double Arm Horn 1x Circle Horn 2x 3x22mm Phillips Screw 2x 3x2.5mm Phillips Screw 3x 2x9mm Phillips Screw 4x 2mm Nut
119.00
  HUB-ee Hjul 180:1
HUB-ee är ett slags servo i formen av ett hjul. Hjulet innehåller en motor, en kvadraturenkoder och en motorkontroller. Normalt sett när man ska bygga en robot behöver man själv plocka ihop alla delar, som hjul, växellåda, motor, motordrivare och sensorer för att mäta hjulets rörelse, men med HUB-ee är allt redan ihopbyggt och klart! Det enda man behöver göra är att montera hjulet på ett chassie, tillsätta ström och skicka kommandon för hastighet och riktning. För montering finns både alternativet att skruva fast i ett chassie med M3-skruv eller att fästa det till Lego-axlar om man vill bygga en Lego-robot! Färdiga bibliotek för Arduino finns att ladda ner, vilket gör att man kommer igång snabbt. * Motor: 12mm DC-motor (100mA / 950mA) * Utväxling: 180:1 (120rpm obelastad) * Sensor: 128ppr optisk kvadraturenkoder (3.3V) * Monteringsstil: M3-skruv eller Lego kryssaxel * Matningsspänning: 3.5 - 13.5V (motor) / 3.3 - 5V (styrsignaler)
369.00
  RedBot mainboard
RedBot är en öppen plattform för robotutveckling från SparkFun. RedBot Mainboard är hjärnan i systemet och innehåller en mikrokontroller som kan programmeras från Arduino IDE samt en motordrivare för två DC-motorer. Plats på kortet finns även för en XBee-modul för trådlös kommunikation mot kortet och anslutningar för sensorer och servon. Observera att denna artikel endast innehåller själva styrkortet, för en komplett robotbyggsats, se artikel 41012892.   * Matningsspänning: 6 - 9VDC * Mikrokontroller: ATMega328P (med Arduinokompatibel bootloader) * Motordrivare: TB6612FNG * Anslutningar: XBee-sockel, FTDI, 2st 3-pin motorutgångar, 2st 6-pin servoutgångar, 4st 6-pin sensoringångar
529.00
  Actobotics Lagerbock 5/8"
Lagerbock för horisontell montering. Används för att hålla upp ett rör eller axel som behöver rotera med låg friktion. Passar till rör med ytterdiameter 15.875mm (5/8"). Dimensioner: * Bredd/höjd: 33.27 (1.31") * Tjocklek: 5.08mm (0.2") * För axel: 15.875 (5/8") * Navmönster: 1.5"
79.00
  Kuggdrev 16T Futaba servo
Kuggdrev passande Futaba 3F axel. Kuggar: 16 Kuggavstånd: 32P Ytterdiameter: 14.30mm (0.563") Axel: 3F Futaba
159.00
  Actobotics Fästplatta 1/2" 90-graders B-typ
Fästplatta för att montera 1/2" axlar på Actobotics komponenter. Plattan går att montera i ett flertal vinklar och positioner tack vare Actobotics flexibla hålmönster. Observera att denna inte har kullager och kan inte användas för drivaxlar som behöver rotera. För roterande axlar, välj istället en lagerbock.
49.00
  Servokabel Hitec tvinnad AWG22 15m
Treledad servokabel med färgkodning för Hitecservon. Ledarna är tvinnade för att minska störningar. * Längd: 15m * Ledararea: 0.32mm² (AWG22)
239.00
  Actobotics aluminiumkonsoll mini 2.31"
Smal aluminiumkonsoll från Actobotics. Konsollerna utgör stommen i de flesta projekt och används för att fästa motorer, servon, axlar, balkar. Hålen har ett c-c mått på 0.77" och passar med alla Actoboticskomponenter med det navmönstret. Längdmåttet anges från de yttersta hålen i konsollen. För total längd, lägg till 9.525mm (0.375"). * Längd: 58.67mm (2.31") * Bredd: 9.4mm (0.3") * Höjd: 14.86mm (0.585") * Innermått (BxH): 6.35 (0.25") x 13.33mm (0.525") * Navmönster: 0.77"
29.00
  SparkFun Inventor's Kit for RedBot
RedBot är en plattform från Sparkfun som är perfekt för utbildning, experiment och utveckling av robotik och sensorer. Inventor's Kit innehåller allt från Basic Kit plus fler sensorer, batterier och kablar. Paketet innehåller alla delar som behövs för att genomföra de nio olika experimenten i användarguiden. Experimenten är utformade för nybörjare och går genom saker som grundläggande programmering och styrning, användande av sensorer, återkoppling av rörelser via hjul-enkoders samt fjärrstyrning. Roboten programmeras via Arduino IDE och all exempelkod finns tillgänglig för nedladdning. Styrkortet kombinerar en Arduinokompatibel mikrokontroller, motordrivare samt ett antal anslutningar för servon, sensorer och Xbee. Chassiet är tillverkat i slagtålig plast och har samma hålbild som komponenter i Actoboticsserien, så man kan expandera roboten med alla tänkbara konstruktioner. Medföljer gör även en linjeföljarsensor och en accelerometer. Linjeföljarsensorerna gör att roboten kan känna av och navigera efter mönster på underlaget. Accelerometern används för att känna av stötar och rörelser.   Övningar: * 1: Installera mjukvara och grundläggande tester * 2: Köra framåt * 3: Svänga * 4: Tryck för aktivering och gör ljud * 5: Kollisionsdetektering * 6: Linjeföljning via IR-sensorer * 7: Läsa av hjulenkoders * 8: Använda accelerometer för att känna av stötar och rörelser * 9: Fjärrstyrning   Innehåll: * 1x Sparkfun RedBot styrkort * 1x Shadow Chassis * 1x RedBot Sensor Accelerometer * 2x RedBot Sensor Mekanisk kollisionssensor * 3x RedBot Sensor Linjeföljare * 1x RedBot summer * 2x DC-motor med växellåda (140rpm) * 2x 65mm robothjul * 1x Hjulenkoder * 5x 150mm 3-pol testsladdar * 1x 1.8m USB-kabel * 1x Skruvmejsel * 4x AA-batterier 1500mAh
1 299.00