- Electrokit »
- Moduler
Våra elektronikmoduler är färdigbyggda kretskort med olika funktioner. De är avsedda som byggstenar i ett större system, och för att skapa en komplett applikation behöver i allmänhet ytterligare produkter tillföras.
Moduler är ett bekvämt sätt att bygga olika former av system i små- och medelstora serier, samt naturligtvis för experiment- och utbildningsändamål.
Dokumentation i form av kopplingsschema och källkod till programvara finns till de flesta moduler och kan då laddas ner via respektive produktsida och/eller tillverkares hemsida.
För uppfyllande av CE-krav (t.ex EMC och LVD) krävs att modulen byggs in i för applikationen lämpligt hölje, samt ansluts till fullgod strömförsörjning. Andra åtgärder kan också krävas.
|
Audio
(9)
|
Magnetism
(3)
|
Strömförsörjning
(14)
|
|
B-squares
(8)
|
Mikroprocessor
(152)
|
Styr o regler
(20)
|
|
GPS
(15)
|
Motorstyrning
(22)
|
Tele
(2)
|
|
I/O
(2)
|
Övervakning
(6)
|
Test o mät
(4)
|
|
Kommunikation
(4)
|
Pmod
(52)
|
Timer o räknare
(1)
|
|
Ljudeffekter
(3)
|
Radio/HF
(43)
|
Video
(3)
|
|
Ljuseffekter
(15)
|
RFID
(16)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|